Haiku Custom Works

Swoboda stwarzania

Kiedy nie trzeba zapewnić powtarzalności w ramach serii, projektowanie urządzeń audio wkracza w inny wymiar. Wykorzystując elementy sprzed lat (NOS), lub bardzo rzadkie typy lamp elektronowych projektujemy i realizujemy oryginalne rozwiązania układowe – powstają wtedy urządzenia niepowtarzalne, dopasowane dokładnie do indywidualnych potrzeb. Wykonujemy lampowe wzmacniacze zintegrowane i wzmacniacze mocy, również w układzie monobloków. Tworzymy przedwzmacniacze liniowe i gramofonowe o unikalnych własnościach oraz specjalistyczne urządzenia studyjne.

Każdy wzmacniacz Haiku Custom Works opuszczający wytwórnię Haiku-Audio jest wyjątkowy. Poprzez subtelny dobór elementów w kluczowych miejscach układu może zostać dopasowany do konkretnego systemu odsłuchowego, pomieszczenia, czy preferencji słuchacza już na etapie produkcji, jak również w dowolnym momencie eksploatacji.

Kilka zasad

Podstawowe założenia konstrukcyjne wzmacniaczy Haiku-Audio to racjonalny wybór rozwiązań układowych przy jednoczesnym zachowaniu prostoty i przejrzystości konstrukcji oraz zastosowanie najlepszych dostępnych komponentów.

Każde urządzenie Haiku-Audio jest wykonywane ręcznie w krakowskiej wytwórni. Do montażu przestrzennego używane są łączówki ze srebra. Jeśli korzystamy z obwodów drukowanych to są one wyprodukowane w Polsce – dwustronne grube laminaty z metalizacją wszystkich otworów.

Stosujemy elementy najwyższej dostępnej jakości w danym przedziale cenowym. Większość z nich pochodzi z renomowanych wytwórni europejskich. Nazwy takie, jak Nichicon, Ohmite, Dact, Wima, Vishay, Alps, Piher, Schurter, CMC czy Neutrik mówią same za siebie. Odpowiedni dobór elementów o dużych zapasach dopuszczalnych mocy i napięć przyniósł w efekcie także wysoką bezawaryjność – przez wiele lat obecności na rynku ani jeden z wyprodukowanych wzmacniaczy nie uległ poważnej awarii. Również porządek i dbałość o odpowiednie ułożenie elementów i przewodów nie pozostaje bez wpływu dla jakości dźwięku. Najlepsze wzmacniacze cechują się znakomitym wyglądem nie tylko z zewnątrz, lecz przede wszystkim wewnątrz obudowy.

Ganymede Custom Works

Ganymede – to unikalny przedwzmacniacz lampowy budowany na indywidualne zamówienie, aby swoją funkcjonalnością spełniał wymagania słuchacza. Można go skonfigurować z czterech dopełniających się modułów: najwyższej jakości lampowy przedwzmacniacz gramofonowy MM i/lub MC, przełącznik wejść, regulator głośności (DACT lub Alps), lampowy regulator barwy dźwięku oraz tranzystorowy wzmacniacz słuchawkowy pracujący w klasie A-SE. Wszystkie moduły łączy najwyższa jakość zastosowanych elementów oraz montaż przestrzenny, gniazda wyjść i wejść to wysokiej klasy złącza Neutrik, a w wersjach specjalnych stosowane są gniazda z czystego srebra. Uzupełnieniem czterech bloków sygnałowych są stabilizowane zasilacze, których konstrukcja jest również zaczerpnięta z urządzeń studyjnych. Łącznie z sekcją żarzenia lamp Ganymede posiada cztery niezależne stabilizatory. Doskonałe dopełnienie przedwzmacniacza Ganymede stanową tranzystorowe wzmacniacze mocy SOL II lub SOL IV Powerstage i każdy z naszych lampowych wzmacniaczy w wersji Powerstage.

TEST – Ganymede & Williamson Custom Works – HI-END z Krakowa – WSTEREO.PL

Modułem podstawowym jest lampowy przedwzmacniacz gramofonowy, do którego można dodać selektor wejść i/lub następujące moduły:

Regulator głośności

Podstawę regulatora głośności stanowi lampa ECC802 lub 12AU7 oraz wysokiej klasy potencjometr ALPS lub potencjometr przełącznikowy DACT. Komponenty te umożliwiają uzyskanie idealnej równowagi między kanałami niezależnie od poziomu głośności, oraz bezszumową pracę przez długie lata.

Regulator barwy dźwięku

Lampowa regulacja barwy dźwięku to moduł zbudowany w oparciu o klasyczną topologię popularną w czasach świetności lamp elektronowych. Jest to układ zapewniający wyjątkowo naturalne brzmienie i przyjemny dla ucha przebieg charakterystyk regulacji. Wzmocnienie zapewniają w nim lampy ECC83 lub 12AX7 pracujące w klasie A.

Wzmacniacz słuchawkowy

Tranzystorowy wzmacniacz słuchawkowy pracuje w klasie A w układzie Single-Ended. Jest on miniaturową wersją wzmacniacza mocy SOL dopasowaną do napędzania słuchawek w szerokim zakresie impedancji od 16Ω do 600Ω.

Ze względów technicznych niemożliwe jest wbudowanie wzmacniacza słuchawkowego gdy konieczne jest dostosowanie wejścia phono do wkładki MC.

Iovita Signature Edition

W wersji Signature Edition regulacja głośności we wzmacniaczu IOVITA jest realizowana za pomocą potencjometru przełącznikowego DACT o złoconych stykach i współbieżności kanałów lepszej od 0,05dB już od pierwszego kroku. Wzmacniacz jest wtedy (z oczywistych przyczyn) pozbawiony zdalnego sterowania. IOVITA to wyjątkowa konstrukcja Haiku-Audio podsumowująca nasze dotychczasowe doświadczenie w zakresie projektowania wzmacniaczy hybrydowych. Jest to wzmacniacz o stosunkowo dużej mocy wyjściowej pracujący bez ujemnego sprzężenia zwrotnego. Mimo dużej mocy wyjściowej sporą jej część wzmacniacz oddaje w klasie A. Na specjalne zamówienie wzmacniacz może być dalej modyfikowany np. można podnieść jego moc do 100W dla 8 Ohm lub przystosować tranzystorowy stopień końcowy do pracy w klasie A (35W dla 8 Ohm) w całym zakresie oddawanej mocy. Urządzenia Signature Edition są wyposażone w luksusową czerwoną gałkę regulacji głośności wykonaną z pełnego aluminium.

Andromede

Lampowy wzmacniacz zintegrowany pracujący w klasie A zrealizowany w topologii Single Ended. Wzmacniacz jest wyposażony w najwyższej jakości lampowy przedwzmacniacz gramofonowy MC, selektor źródeł, potencjometr głośności (granatowy Alps) oraz wysokiej jakości gniazda. Transformatory wg projektu Wiktora Krzaka wyprodukowano w zakładzie L. Ogonowskiego.

Dane techniczne:
Moc wyjściowa (Triode, 8 Ω): 50 WKlasa pracy: A
Pasmo przenoszenia (-1 dB): 14 Hz-35 kHzPasmo przenoszenia (-3 dB): 7 Hz-51 kHzTHD (8 Ω, 1 kHz, 50W): <0,17%Lampy: 4x KT120, 4x 5U4-GBPobór mocy: 300 WWymiary: 2x 450 x 380 x 190 mm

Hommage á Williamson KT120, Triode

Haiku Custom Works Hommage á Williamson KT120 Triode to konstrukcja lampowa oparta na projekcie ultra linearnego wzmacniacza autorstwa Davida Theodora Nelsona Williamsona. Mocy dostarczają tetrody strumieniowe KT 120 pracujące w konfiguracji triodowej w układzie Push-Pull. Stopień sterujący oparto o podwójne triody 6SN7 znane z wyjątkowej liniowości pracy. Na wyjściu wzmacniacza zastosowano transformatory głośnikowe wykonane na podstawie projektu Haiku-Audio w zakładzie L. Ogonowskiego. Wzmacniacz jest wymarzonym partnerem dla przedwzmacniacza Ganymede 4F.TEST – Williamson Custom Works – HI-END z Krakowa – WSTEREO.PL

Budowa

Wewnętrzną budowę urządzenia wyróżnia niezwykle precyzyjny montaż przestrzenny elementów zrealizowany przy pomocy listw montażowych. Zastosowano podzespoły cenione przez koneserów dźwięku najwyższej jakości – kondensatory firmy Miflex, rezystory Ohmite. Zamontowano gniazda głośnikowe CMC.


Wzmacniacz zasilany jest podwójnym lampowym zasilaczem z dławikiem, Potężne transformatory wykonano na podstawie projektu Wiktora Krzaka w zakładzie L. Ogonowskiego. Wzmacniacz jest idealnym partnerem dla ogromnej większości kolumn, również dla niskoskutecznych zespołów głośnikowych.

Hommage á Williamson KT88, Silver Edition

Stereofoniczna końcówka mocy wykonana wg klasycznego projektu Ultra Linearnego wzmacniacza autorstwa D. T. N. Williamsona. Mocy dostarczają tetrody strumieniowe KT88 pracujące w układzie przeciwsobnym. Stopień sterujący oparto o podwójne triody 6SN7 znane z wyjątkowej liniowości pracy. Na wyjściu wzmacniacza zastosowano unikalne toroidalne transformatory głośnikowe wg projektu Wiktora Krzaka wykonane w zakładzie Haiku-Audio. Wbudowano przełącznikową, trzystopniową regulację wzmocnienia (GAIN) w krokach -20, -10 i 0 dB oraz podobną, trzystopniową regulację głębokości sprzężenia zwrotnego (FEEDBACK) w krokach 16, 12 i 6 dB. Zgodnie z filozofią Haiku-Audio zastosowano komponenty najwyższej jakości.