Ganymede - lampowy przedwzmacniacz o konstrukcji modułowej 


Przedwzmacniacz Ganymede budowany jest na indywidualne zamówienie tak, aby swoją funkcjonalnością najlepiej odpowiadał wymaganiom słuchacza. Można go dowolnie konfigurować wybierając spośród czterech modułów sygnałowych. Możliwości jest bardzo wiele, od samodzielnego przedwzmacniacza gramofonowego lub wzmacniacza słuchawkowego, poprzez klasyczny regulator głośności z wejściem gramofonowym, aż po bardzo rozbudowane urządzenie zawierające wszystkie moduły równocześnie.
Wszystkie wersje łączy charakterystyczna konstrukcja chassis z widocznymi lampami, najwyższa jakość zastosowanych podzespołów oraz montaż przestrzenny.

fot. Mikonart
1. Lampowy przedwzmacniacz gramofonowy, którego konstrukcja oparta jest na topologii studyjnego przedwzmacniacza mikrofonowego Haiku nr606. Lampy ECC83/6N2P-EW w połączeniu równoległym wnoszą bardzo niskie szumy i zniekształcenia. Korekcję RIAA zapewnia pasywny korektor RC wykorzystujący precyzyjne rezystory metalizowane oraz dobierane kondensatory zwijane.
Moduł przedwzmacniacza gramofonowego, podobnie jak pozostałe, jest zbudowany techniką montażu przestrzennego i nie jest objęty żadnym sprzężeniem zwrotnym. Wszystkie stopnie pracują w klasie A.
Wersja przeznaczona do wkładek MC wyposażona jest dodatkowo w profesjonalne transformatory sprzęgające OEP znane z wysokiej klasy urządzeń studyjnych.

2. Regulator głośności, którego podstawę stanowi wysokiej klasy potencjometr przełącznikowy. Jest to 24-pozycyjny przełącznik o srebrnych stykach, załączający precyzyjne rezystory metalizowane. Takie rozwiązanie pozwala na uzyskanie idealnego zrównoważenia między kanałami niezależnie od poziomu głośności, oraz bezszumową pracę przez długie lata, zalety nieosiągalne dla klasycznych potencjometrów węglowych. Wyrównanie kanałów jest lepsze niż 0,5dB w całym zakresie regulacji.

3. Regulator barwy wzmacniacza Ganymede to rzadko spotykana konstrukcja nie wykorzystująca sprzężenia zwrotnego. Taki układ zapewnia wyjątkowo naturalne brzmienie i przyjemny dla ucha przebieg charakterystyk regulacji. Wzmocnienie zapewniają lampy ECC82/6N1P-EW pracujące w klasie A.

4. Tranzystorowy wzmacniacz słuchawkowy pracuje w klasie A w układzie single-ended. Jest on miniaturową wersją wzmacniacza mocy SOL-SE dopasowaną do napędzania słuchawek w szerokim zakresie impedancji od 16Ω do 600.


Gniazda wyjść i wejść to wysokiej klasy złącza Neutrik.
W specjalnych wersjach stosowane są gniazda z czystego srebra.


Uzupełnieniem czterech bloków sygnałowych są stabilizowane zasilacze, których konstrukcja jest również zaczerpnięta z urządzeń studyjnych. Łącznie z sekcją żarzenia lamp Ganymede posiada pięć niezależnych stabilizatorów.


Doskonałe połączenie z przedwzmacniaczem Ganymede stanowi tranzystorowy wzmacniacz mocy SOL lub hybrydowy wzmacniacz mocy Bright MK3 P.